1. Zły czas
Na zakupy wybierz czas, kiedy jesteś zrelaksowana i wypoczęta. Pospiech i zły nastrój po ciężkim dniu nie pomogą. Nic nie będzie Cię cieszyć i w niczym nie poczujesz się dobrze. Wybierz się na poszukiwania 7-8 miesięcy przed ślubem, najlepiej w październiku-listopadzie- grudniu, gdy wchodzą nowe kolekcje.
2. Określ budżet
Kreatywność często bywa ważniejsza niż gruby portfel, a drogo w przypadku sukni nie zawsze znaczy najlepiej i odwrotnie.
Często szukając sukni ślubnej wyobrażenie o jej kosztach jest błędne. Wyznacz sobie granicę, której nie chcesz przekroczyć +/- 10%. W salonie DEMI kupisz piękną nową suknię w kwocie 2500-6000 złotych. Wszystko zależy od kolekcji/projektanta, użytych tkanin i ozdób. Jeśli idziesz do atelier znanego projektanta zapłacisz o wiele drożej za to samo, co znajdziesz w większości salonów, znane nazwisko podnosi cenę. Na zagranicznych stronach internetowych znajdziesz oferty wykorzystujące zdjęcia znanych projektantów za 20% ceny oryginału, ale nie oczekuj, że to te same suknie. W konsekwencji wydasz niepotrzebnie pieniądze, a i tak trafisz do salonu szukając w ostatniej chwili ratunku. Używane suknie, których stan może być niezadowalający kupisz z ogłoszenia lub w komisie. Pamiętaj, że poprawki nie zawsze wychodzą dobrze, a koszty z tym związane mogą przekroczyć Twoje oczekiwania. Korzystając z outletu np. w przypadku wyprzedaży kolekcji pokazowych w salonie zachowaj dystans. Okazja cenowa może być strzałem w dziesiątkę, ale co będzie, gdy zobaczysz suknie z nowej kolekcji?
Pamiętaj, że oprócz sukni musisz kupić obuwie i niezbędne dodatki stylizacji np. welon i biżuterię oraz odpowiednia bieliznę.
3. Wybór salonu ślubnego
Wybierz salon, który cieszy się renomą, nie tylko na podstawie opinii w Internecie, ale przede wszystkim zapytaj znajomych, którzy korzystali z usług tego salonu. Zwróć uwagę na ofertę salonu, przyjazny stosunek do klienta, kompetentną obsługę oraz czystość i estetykę. Zagubiona, nieprofesjonalna obsługa, mało zaangażowana lub przeciwnie, nadmiernie fałszywie zachwycająca się każdą założoną kreacją, nie wróży nic dobrego. Bądź szczera z konsultantką, w dobrym salonie obsłudze nie zależy na sprzedaniu sukni za wszelką cenę, ale na Twoim zadowoleniu.
Wybierz na jeden dzień dwa, maksymalnie trzy salony. Nie rób „rajdów” przez cały długi dzień, bo już w czwartym salonie będziesz zmęczona i zła, sama nie będziesz wiedziała, co Ci się podoba, trudno będzie cokolwiek wyłowić z tego nadmiaru informacji i emocji.
4. Fason, kolor, zły rozmiar
BARDZO ważna jest możliwość przymierzenia rodzaju sukni, o której marzysz. Jeśli wybierzesz suknię na podstawie zdjęcia i zlecisz jej uszycie możesz poczuć się w efekcie ogromnie rozczarowana, ponieważ suknia pięknie wyglądająca na modelce, w ogóle może nie pasować do Ciebie i Twojej sylwetki. Pamiętaj, że patrząc na zdjęcie kupujesz modelkę, jej urodę i to jak ONA wygląda w sukni. Nie znasz szczegółów konstrukcyjnych, nie wiesz, czy suknia jest wygodna, jaki będziesz mieć komfort poruszania się w niej. Ponadto suknia uszyta według zdjęcia będzie tylko kopią i nigdy nie będzie wyglądać jak ta na zdjęciu.
Zastanów się, co najpiękniejszego jest w Twojej sylwetce i to powinna podkreślać suknia. Należy wziąć pod uwagę nie tylko noszony rozmiar, ale również budowę i wzrost. Suknia ma oddawać Twój charakter i wnętrze, ma Cię ubrać, a nie stworzyć przebierańca.
Powiedz w salonie, co chcesz ukryć i na jakich elementach Ci zależy. Jeśli tego nie wiesz, zaufaj konsultantce. Strój ślubny daleko odbiega od codziennej garderoby i nie musisz wszystkiego wiedzieć. Dobór koloru zależy od Twojego typu urody, ma go podkreślić, wydobyć naturalne piękno. Bądź otwarta na propozycje, niekoniecznie trzymaj się upatrzonego wzoru czy koloru. Mierzona suknia powinna mieć rozmiar zbliżony do Twojego. Nie jesteś w stanie ocenić, jak będziesz wyglądać mierząc suknię o cztery rozmiary za małą, której nie możesz założyć na biodra. Zwróć uwagę na ciężar i wygodę sukni, spróbuj w niej usiąść, zrobić kilka tanecznych kroków, patrz, jak się układa w ruchu. Jeśli suknia ma tren, poproś o propozycje jego podpięcia i oceń czy to Ci odpowiada.
5. Odchudzanie i planowana zmiana rozmiarów
Przed ślubem większość panien młodych, bez względu na to jaki noszą rozmiar, wpada w szał odchudzania. Stosują dziesiątki diet, spędzają w siłowni długie godziny w nadziei, że stracą kilka kilogramów. Jeśli rzeczywiście uważasz, że coś należy zmienić w tej sprawie trzeba pomyśleć o tym dużo wcześniej. Różnica o dwa rozmiary pomiędzy czasem zamówienia sukni a zaplanowaną przymiarką sprawi kłopot zarówno pannie młodej jak i krawcowej, która dwa razy musi wykonać tę samą pracę. Naprawdę nikt nie zauważy schudnięcia o dwa kilogramy, ale w idealnym dopasowaniu sukni będzie miało to znaczenie.
W przypadku panny młodej, która spodziewa się potomstwa taka informacja jest niezbędna dla obsługi salonu. Suknia nie jest z gumy, krawcowa musi przewidzieć możliwość ewentualnego poszerzenia lub należy zrobić domierzenie sylwetki jak najbliżej daty ślubu.
6. Doradcy
Nie zapraszaj tych, których „wypada”, ale tych, którym ufasz. Zaproś ze sobą dwie (maksymalnie trzy) osoby, które mają podobny gust, są szczere i przede wszystkim zwracają uwagę na Twoje oczekiwania. Podczas przymiarki są zainteresowane Tobą, a nie własnym smartfonem i nie kierują się własnymi upodobaniami. Nie spełniaj oczekiwań mamy – ona już miała swój ślub, siostry o dwa rozmiary szczuplejszej, cioci, która uważa, że ma być biała księżniczka ociekająca złotem, podczas gdy Ty marzysz o prostej eleganckiej sukni z wyciętymi plecami. Słuchaj swojego serca, ono najlepiej podpowie.
7. Co za dużo, to niezdrowo
Im więcej i dłużej będziesz oglądać i mierzyć suknie, tym większy śmietnik powstanie w Twojej głowie. Nie da się w sukni połączyć wszystkiego: falbanek, biżuteryjnych zdobień, stylu księżniczki, sukni prostej i ascetycznej, koronek i jednocześnie ich braku, przezroczystości i wyglądu zakonnicy. Nadmiar informacji nie przybliży Cię do celu. Skup się na tym, co jest dla Ciebie ważne: cena, fason, rodzaje zdobień, wygoda.
8. Warunki zakupu
Zadbaj o podpisanie umowy określającej dokładnie warunki zakupu, czas przymiarki, cenę i zaliczkę, kolor i wszystkie szczegóły sukni.
Ekspert Ślubny – Anetta Szymanek